Fava Restoran

Siz hiç Alaçatı’yı tattınız mı? Tarihini koklayıp, toprağından bir yudum aldınız mı? Alaçatı’da, 169 yıllık bir Rum evinin mutfağında; tarihi, güneşi ve bereketi ile Ege’nin eşsiz kültürü pişiyor… Fava, Ege’nin en özel lezzetlerini yaşamın gurmeleriyle buluşturuyor.

Fava’nın mekanı; 166 yıl aradan sonra yeniden yaşam bulan eski bir Rum evi. Evimizi, Saruhan Mimarlık’ın titiz restorasyon çalışmasıyla, aslına sadık kalarak gün ışığına çıkarmaya çalıştık. Geleneksel Alaçatı mimarisinin iyi bir örneği olan bu ev, bünyesinde Fava ile birlikte iki markayı daha barındırıyor. Üst katımızda Hotel 1850’nin Kemalpaşa odaları; evin sokak girişinde ise Karınca mağazası yer alıyor.

Büyük çift kanatlı bir kapıyı aşarak gireceğiniz tarih dolu bu ev, duvarlarındaki asırlık taşlarla ilham verici bir atmosfer yaratıyor. Böylesi tarihi bir mekanda, geleneksel tatlar da yepyeni keşiflerle buluşuyor. Fava’nın kapıları, baharın ilk ışıklarıyla açılıyor ve kış gelene kadar konuklarını doğayla birlikte ağırlıyor. Avludan girilen kapalı mekanımızda, yüksek ahşap tavanlı yemek ve toplantı odamız grup davetlerine ev sahipliği yapıyor; bahçedeki şömine ise serin bahar akşamlarında sohbetinizi daha da ısıtıyor. İki Rum evinin arasında kalan bahçemiz, sokaktan gelip geçerken uğrayan konuklarımızı şaşırtacak kadar büyük. Her bir ağacını, çiçeğini sevgiyle büyütüyoruz. Yalnızca damağınıza değil, ruhunuza da tazelik katabilmek için...