Ege Mutfağı

Zeytinyağının zengin menüsü…

Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan Ege, iklimi ve bereketli toprağı nedeniyle yemek kültürünün de başkenti sayılabilecek zenginliktedir. Kökenini zeytinyağı oluşturur. Akla gelen hemen her yemek, Ege mutfağında zeytinyağıyla taçlandırılır. Ege’deyseniz eğer, bir ekmek ve zeytinyağı ziyafete yeter!

Heredot’un on iki İon kenti arasında saydığı, Urla ve Çeşme arasındaki Klazomenai kazılarında bulunan antik zeytinyağı işliği, Ege’nin binlerce yıllık damak tadını bizlere anlatmaktadır. Ege mutfağında zeytinyağı baş aktörken, onun hemen ardından Ege’nin birbirinden lezzetli otları sahne alır.

Ebegümeci, sarmaşık, ısırgan, cibez, turp otu, kenger, hindiba, şevket-i bostan, gelincik, labada, kuşotu, sinirotu, helvacık, radika, deniz börülcesi, kuşkonmaz, arapsaçı, marata, tarla çakısı, tarla çivisi, su teresi... Hepsini sadece zeytinyağıyla azıcık pişirmeniz ve üzerine limon eklemeniz yeterli. Otların yanında sebzeler de Ege mutfağında, diğer yörelere oranla daha çok kullanılır. Börülce, pırasa, patlıcan akla ilk gelen lezzetlerden.

Ege çevresinde bugüne dek yaşamış her kültür; mesela Rumlar, Boşnaklar, Selanikliler, Giritliler, Arnavutlar, Levantenler… Her biri kendi kültürünü Ege’nin özgün lezzetleriyle buluşturmuş ve bu eşsiz mutfağı daha da değerli ve zengin kılmış. Ege’nin iki kıyısı buluşmuş ve dünyaca ünlü, birbirinden özel lezzetlere yıllar boyu ev sahipliği yapmış. Şimdi bizler o mirasın naçizane aşığı; sadık koruyucusuyuz. Ve biliyoruz ki; menümüzdeki her lezzeti bu eşsiz mirasa borçluyuz.